Türk Dizileri Yurtdışında Çok Seviliyor

Kanallarımızda her geçen gün yeni diziler yayın hayatına başlıyor. Bu yönde, birçok yapım şirketi ver. Macera dizilerinden, komediye, tarihi dizilerden, romantik olanlara, dram dizilerine kadar farklı senaryo ve konularda yapımları izlemek mümkün. Ülkemizde, yerli dizilerimiz son derece beğenilerek izlenmekte. Özgün yapımlar, tarihi romanlardan uyarlamalar, Kore dizilerinin uyarlamaları gibi çok farklı yapımlar her yaştan tv izleyicisini ekrana çekiyor. Dizilerimizin en önemli özelliklerinden biri, ülkemizde sevildiği kadar, yurtdışında da izlenmesi. Hatta fenomen helinde bu diziler. Örneğin Binbir Gece, Muhteşem Yüzyıl gibi diziler büyük bir heyecanla izleniyor. Oyuncularımız da bu ülkelerden, binlerce hayrana sahip.

Arap Ülkeleri, Balkan Ülkeleri, Latin Ülkeleri, Asya ülkeleri gibi pekçok farklı coğrafyada dizilerimiz inanılmaz şekilde izlenmekte. Hatta, son yıllarda, ülkemizin dizi ihracatında, ABD’den sonra ikinci sıraya geldiğini gururla belirtelim. Bu anlamda, Türk dizileri gerçekten son derece büyük bir ihracat kalemimiz ve oldukça yüksek gelirimiz var. Bunun artarak devam etmesini diliyoruz elbette. Peki neden Türk dizileri bu kadar sevilmekte?

Dizilerimiz, yurtdışında birçok kültüre yakın geliyor. Örneğin, Arap ülkelerinde, ABD dizileri fazla cüretket sahneleri nedeniyle yadırganıyor. Oysa bizim dizilerimiz, Türk yaşamını ve ahlak yapısını yansıttığından, Arap Dünyası’na çok yakın geliyor. Bu da izlenme oranını artırıyor. Kişilerin kendilerine yakın bir yaşamı izlemeleri daha çok ısınmalarını sağlıyor. Öte yandan, Türk dizileri oyuncularımızın yetenekleri ve çekim kalitesi başarılı bulunan yapımlar. Görsel zenginlikleri de çok fazla. Buna biraz da ülkemizin güzelliklerinin katkısı olduğu belirtmek yanlış olmaz. Dizilerimiz uzun olmasına rağmen, gerçekten çok seviliyor. Bu başarının artan şekilde devamı gelsin. 

Kategoriler: Blog,Programlar

Comments are closed