Mont Seçimi

Kışın iyiden iyiye bastırdığı şu günlerde gardıroplarda yerini alan kıyafetlerden biri de montlardır hiç kuşkusuz. Erkek kadın ya da çocuk. Şu soğuk günlerde birbirinden farklı mont modelleri mağaza vitrinlerini de süslemeye başladı.

Herkes için bu kadar vazgeçilmez olan montları alırken nelere dikkat etmeliyiz. Tabii ki öncelikli kriterimiz kalite olmalı. Bunun için de öncelikle seçtiğimiz ürünün kumaş kalitesini bilmeliyiz. Ürünün etiketi mutlaka okunmalı ve anlaşılmalıdır. Çünkü pek çok tekstil ürününde olduğu gibi montlarda da polyester yani naylon kullanılabilmektedir. Bu da ürünün hem ömrünü kısaltır hem de ısıtma kalitesini düşürür. Mümkün olduğunca gerçek pamuklu kumaş ya da gerçek deri gerçek süet gibi orijinal kumaşların kullanılmış olmasına dikkat etmeliyiz.

Almayı planladığımız montun kullanım ve temizleme şartlarını da iyi bilmeliyiz. Bu nedenle aldığımız montun üzerindeki etikette yani ürünün içine dikili olan bilgi etiketinde yıkanıp yıkanamayacağı, kaç derecede yıkanabileceği, ütülenip ütülenemeyeceği, kuru temizleme uygulanabilirliği gibi teknik detayların mutlaka bulunması gerekir.

Mont seçimi yaparken bir de yaşadığımız yerin iklim şartlarını göz önünde bulundurarak beklentilerimizi karşılayıp karşılayamayacağını iyi tespit etmeliyiz ve görsel olarak hoşumuza giden modelin mont modelleri arasında doğru tercih olup olmadığına iyi karar vermeliyiz. Örneğin çok soğuk bir iklimde yaşayan birinin sadece güzel diye bir mont alması montu amacından uzak kılar ve yeterince iş görmez. Mont seçimi yaparken pek çok kriter vardır ancak en önemli kriterleri yukarıda kısaca açıklamaya çalıştık.

 

Kategoriler: Moda

Comments are closed