Miniklerin Kreş Heyecanı

Küçüklerin bazı aileler için tarafından kreşe gönderilmesi zorunlu, bazı aileler için de ihtiyari olmaktadır. Çalışan anneler çocuklarını kreşe bırakarak, hem onların sosyalleşmelerini sağlarlar, hem de bir bakıcıya bırakmak yerine daha güvenli bir ortama emanet ederler. Öte yandan, uzmanlar çocukların okul öncesi eğitimlerinin son derece önemli olduğunu, güvenilir kreşlerde ve anaokullarında, ilkokula başlamadan önce mutlaka okul öncesi eğitimlerinin başlanması gerektiğini belirtmektedir. Bu nedenle, imkanı olan ailelerin küçükleri anaokulundan önce bir kreş eğitimine vermeleri önerilmektedir. Peki, bir ev ortamında yaşamaya, zaman geçirmeye alışan küçüklerin kreşe alışması kolay olacak mı? Kesinlikle ailelerin birtakım noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Öncelikle, kreşe alışmakta zorlanan küçüğün bu zorlanmasını anlayışla karşılamalısınız. Onun kaygılarını dikkat ve kesinlikle sert şekilde yaklaşmak yerine, yumuşaklıkla onu ikna etmeye çalışın. Kayıt yaptırdığınız kreşin güvenli ve çocuklara gereği gibi davranan eğitmenler bulunduğundan eminseniz, zaten sizin ardınızdan küçüğünüzün alıştırılacağından emin olabilirsiniz. Siz de tatil zamanlarında aile yakınlarınızla örneğin anneanne ya da dedeyle çocuğunuzun dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çalışan bir anne iseniz kreş zamanlarında zaman zaman yakınlarınızdan biri de gönderebilirsiniz. Bu şekilde, çocuk birden uzakta kalma hissi yaşamayacaktır. Her sıkıldığında ya da kendini yabancı hissettiğinde bir aile bireyini görmek ona iyi gelecektir.

Bir süre sonra, kreş ortama alışan çocuğunuz sıkıntılarını azaltacak ve kendini kuruma adapte edecektir. Kreşte arkadaş edinme ve sosyalleşme , en önemlisi de paylaşımcı olma yetileri aratacaktır. Diğer arkadaşlarının da hergün kreşe geldiğini görmek onu rahatlatacaktır.

 

Kategoriler: Eğitim

Comments are closed