İnternetle Değişen 1990 Sonrası Kadın Modası

1990 sonrasında internetin yayılımıyla birlikte tüm kültürler birbirine kaynamıştır. Herkes ne görürse onu yapmaya, en farklı olmaya çalışmıştır. İşte 90’lı yıllar tam da bunu yansıtır.

1990’larda pop starlar ve onların giydikleri takip edilmiştir. Yüksel bel kotlar, pijama desenli bol pantolonlar, yelekler, çarpıcı renklerden oluşan elbiseler, abartılı aksesuarlar, yazılı ve baskılı tişörtler, neon renklerde boyanan saçlar bu döneme damgasını vurmuştur. İkinci el pazarlar tercih edilir olmuştur. Ya da üreticilerin ikinci el kıyafetlere bulduğu alternatif eskitilmiş tarzda kumaşlarla yapılan kıyafetler tercih edilmiştir. Yırtık kot ve eskitilmiş kot bu dönemin terimleridir. Yine bu dönemde abartılı takılar, zincirli cüzdanlar kullanılmıştır.  Kaykay ve paten modası kendine has spor giyimini de getirmiştir.  Yazılı ve baskılı spor kıyafetler gençliğin tercihleri arasındadır. Yani 90’lar müziğiyle, takılarıyla, elbiseleriyle, tişört ve kotlarıyla çok renkli ve abartılı yıllar olmuştur.

2000’lerde internet modanın da tanıtımında kullanılan iyi bir araç olmuştur. 90’lar karmaşası yavaş yavaş sakinleşmiştir. Yine farklılıklar, marjinallikler vardır. Bu yıllarda hip hop ve rock tarzı müzik dinlenmiştir. Hip hop tarzının bol kıyafetleri, bandanaları, büyük sweat shirtleri giyilmiştir. Rock tarzının deri ceketleri, deri aksesuarları giyilmiştir.

Ancak 2000 sonlarına doğru vintage modası eski yılların etkisiyle daha modern tasarımlar yapılmasını sağlamıştır.  Yavaş yavaş algılar değişmiş, elbiseler, pantolonlar, gömlekler, takılar, ayakkabılar tasarımcıların elinden çıkmaya başlamıştır. Dünyaca ünlü tasarımcıların koleksiyonları takip edilip kadınlar şıklık yarışına girmişlerdir.

 

Kategoriler: Moda

Comments are closed