GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TUNİK

İlk olarak tunik, iki parça kumaştan yapılır, parçalar dikilirken kollar ve baş kısmı için delikler bırakılırdı. Kollu ya da kolsuz olabilen tunik, diz ya da diz altına kadar uzanır, belde kemerle toplanır ve omuzlarda tokalarla tutturulurdu. Genellikle bir üst giysisi olarak kullanılır ancak işçiler ve gençler tarafından tek başına da giyilebilirdi. Antik Roma’da, ihramdan daha rahat ve yaygın bir giysiydi. Romalı senatörlerin ve başka önemli kimselerin tunikleri, geniş mor bantlarla bezenirdi. Romalı kadınlar stola denilen entarilerinin altına bir tunik giyerlerdi. Ortaçağda hem din adamlarının hem de halkın giysileri arasında yer alan tunik, günümüzde evrimleşerek çağa ayak uydurmayı başarmış ender giysilerden biridir.

Günümüzde erkek tunikler yerlerini bayan tuniklere bırakmışlardır. Her sezon farklı çeşit ve modellerle karşımıza çıkan bayan tunikler, hanımların içinde rahat ettiği ve şık göründüğü üst giyim parçaları arasındadır. M.Ö 667 yılından beri kullanılan tunik modelleri önümüzdeki yüzyıllar içinde de değişerek ve gelişerek varlığını koruyacak gibi görünüyor. Her yılın modasında muhakkak birden fazla model ve çeşitte bayan tunik modelleri mevcut. Bu modeller ile bayanlar tarzlarını yansıtırken rahat bir şıklığı da kolaylıkla yakalayabiliyorlar.

Tunikler geçmişte tek parça halinde ya da iç giysi olarak tercih edilirken günümüzde taytların üzerine, pantolonlarla veya eteklerle birlikte giyilebilecek birçok bayan tunik modeli üretiliyor. Bütün bayanların gardıroplarında olması gereken bu kurtarıcı parçalar geçmişten günümüze bir köprü görevi görüyorlar.

 

Kategoriler: Moda

Comments are closed