Bayanlar İçin Söz Kıyafeti Önerileri

Halk arasında kız isteme olarak adlandırılan söz, çiftlerin birbirlerine evlilik sözünü verdikleri o anlamlı gündür. Bu günde, anne babalar bir araya gelir, bazı aileler ilk defa birbiri ile tanışır. Tanışma ve sohbet faslından sonra, Türk kahveleri içilir ve kız istenir. Bazı çiftler ise kız istemeyi ayrı, sözü ayrı etkinliklerle yapabilir. Ancak, söz genellikle kız isteme ile birlikte ve kız evinde gerçekleşir. Kız istemenin ardından çiftin söz yüzükleri takılır. Bu yüzükle bazen alyansa bazen ise bir tek taş olabilir. Söz, gelin adayını resmi şekilde evliliğe hazırlık içim adım attığı ilk andır. Haliyle özenmek gerekir. Hazırlık yapılmalıdır. Bu hazırlıkların başında, kıyafet seçimi gelmektedir. Kıyafet seçimi için önceden biz zaman ayırmak yerinde olur. Belki de sevdiğiniz erkeğin ailesi sizi ilk kez görecektir. Bu nedenle, özenle hazırlanmalısınız.

Söz evde olacaksa, bu durumda hanım hanımcık ve diz hizasında bir elbise seçebilirsiniz. Elbise seçmek söz için daha uygundur. Söz bir salonda yapılacaksa bu durumda, yine feminen tarzda bu kez uzun bir abiye de seçebilirsiniz. Ancak, evde olacaksa, sunumları da sizin yapacağınızdan, orta boy ve hem şık, hem de rahat bir elbise seçmeniz en uygun olacaktır. Kıyafetinizin çok dar ve dekolte olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, ev içinde sunum yapmanız gerekeceğinden, ayakkabı seçiminizde de en azından ikramları yaparken, rahat ve çok yüksek topuklu olmayan bir modelden seçmeniz yerinde olur. Yüzük yakılma seramonisi sırasında daha yüksek topuklu ve şık bir ayakkabı kullanabilirsiniz.

Söz için saçınızın ve makyajınızın da yerine olmasına dikkat edin. Makyajınızı çok abartılı yapmayın. Özellikle etkinlik evde olacaksa, aşırı makyaj yapmanıza hiç gerek yok. Saçlarınız da sade bir topuz, örneğin saç örgüsü bir topuz olabilir. Takılarınız da fazla olmasın ve sade ama şık bir tarzı takip edin. Eğilip kalkarken istemsizce bir görüntü vermemeye dikkat edin ve içinde rahat edeceğiniz bir kıyafet seçin. Parfüm sıkmayı ama rahatsız edici bir koku sürünmeyi unutmayın. Söz tarihinden önce, güzellik bakımlarınız için zaman ayırmayı da ihmal etmeyin.

Kategoriler: Moda

Comments are closed